Police & Fire Commission

Meetings

  • 8:00 AM
  • Second Wednesday in May and November
  • Reinders Room

Agendas & Minutes

Agendas and Minutes are available through the Agenda Center.

Members

Members serve a five-year term.

  • Bob Haugh, President: Term expires May 1, 2020
  • Steven Nelson: Term expires May 1, 2021
  • Allan Kasprzak: Term expires May 1, 2019
  • David Molter: Term expires May 1, 2022
  • Gus Moulas: Term expires May 1, 2023

Responsibilities

The Police Commission has authority over all members of the police department who have arrest powers. The duties of the Police Commission are established under Wisconsin State law.